[Sống khỏe] پیشگیری از سکته مغزی در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی

[ad_1]

برای بیمارانی که دچار فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص داده شده اند ، باید برای ارزیابی خطر احتمالی سکته مغزی به متخصص قلب مراجعه کنند و روش های درمانی و پیشگیری مناسب را تجویز کنند.

سکته مغزی فیبریلاسیون دهلیزی نسبت بالایی داردسکته مغزی یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در جهان است. این یک بیماری حاد خطرناک است که اغلب به طور ناگهانی و با مرگ و میر زیاد اتفاق می افتد ، اگر زود و بلافاصله فوراً تشخیص داده نشود. در ویتنام سالانه بیش از 200000 نفر دچار سکته مغزی می شوند که 10-20٪ آنها می میرند و تنها حدود 30٪ از بازماندگان قادر به بهبودی کامل هستند. طبق GS ، حدود 20٪ از کل سکته های مغزی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی است. TS دکتر Truong Quang Bin – معاون بیمارستان ، رئیس بیمارستان قلب و عروق دانشگاه پزشکی و داروسازی ، شهر هوشی مین ، فیبریلاسیون دهلیزی باعث سکون خون در اتاق قلب می شود و در دهلیزها لخته ایجاد می کند. این لخته ها می توانند از نظر رنگی منحرف شده و باعث آمبولی شوند ، در این حالت آمبولی مغزی منجر به سکته مغزی می شود. سکته مغزی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً شدیدتر است و به دلایل دیگر پیش آگهی بدتر از سکته مغزی دارد. میزان فیبریلاسیون دهلیزی با افزایش سن افزایش می یابد: از هر 25 نفر 1 نفر فیبریلاسیون دهلیزی زیر 60 سال دارد ، اما بالای 80 سال ، از هر 10 نفر 1 نفر فیبریلاسیون دهلیزی دارد.
پزشکان در بیمارستان Green Poly در حال معالجه بیماران هستند. عکس: Pham Hung
به دلیل ذهنی یا ناشناخته ، بسیاری از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی استفاده از داروها و اقدامات پیشگیری از سکته مغزی را دنبال نمی کنند. موردی وجود داشت که بیمار به دلیل سکته مغزی در یک وضعیت بسیار خطرناک به دلیل فوریت در بیمارستان بستری شد و NTM (52 ساله که در لانگ آن زندگی می کنند) 10 سال پیش در طی یک معاینه بدنی معمول ، فیبریلاسیون دهلیزی را کشف کرد که با داروهای ضد انعقاد برای پیشگیری نشان داده شده است. سکته مغزی یک هفته پیش خانم م مصرف داروهای ضد انعقاد را برای کشیدن دندان متوقف کرد. گرچه خانم م. صبح امروز دوباره دارو را شروع کرده بود ، نزدیک ظهر او ناگهان نیمه چپ خود را فلج کرد ، دهان خود را پیچاند و احمقانه صحبت کرد و به اورژانس منتقل شد.

خانم م به سرعت مغز و عروق مغزی را اسکن کرد ، انسداد شریان مغزی میانی راست را مشخص کرد ، به مداخله فوری عروقی منتقل شد ، یک لخته خون دریافت کرد ، رگ خونی را دوباره باز کرد. پس از مداخله ، بیمار به خوبی بهبود یافت و فقط یک بازوی چپ ضعیف باقی ماند.

پزشکان تخمین می زنند که اگر بیمار از مراقبت های اضطراری به موقع برخوردار نباشد ، بیمار دچار انفارکتوس مغزی بزرگ ، آسیب تقریباً نیمی از مغز ، احتمالاً ادم کشنده مغز می شود ، در صورت زنده ماندن نیز نیمی از فرد و اختلال گفتار را فلج می کند. پس از تثبیت شرایط ، بیمار برای ادامه استفاده طولانی مدت با دوز ضد انعقاد مناسب تنظیم می شود.توصیه هاپروفسور دکتر دکتر تروونگ کوانگ بین گفت: بیماران مبتلا به بیماری قلبی قبلی مانند سکته قلبی ، بیماری ایسکمیک قلبی طولانی مدت ، نارسایی قلبی ، انفارکتوس میوکارد یا پریکاردیت می توانند منجر به فیبریلاسیون شوند. دهلیز علاوه بر این ، بیماری های خارج قلب مانند فشار خون بالا ، بیماری انسدادی مزمن ریوی و بیماری تیروئید (به ویژه پرکاری تیروئید) نیز باعث فیبریلاسیون دهلیزی می شوند. علاوه بر این ، فیبریلاسیون دهلیزی می تواند در افرادی رخ دهد که الکل زیادی می نوشند ، چاق هستند ، عفونت جدی دارند … علائم رایج فیبریلاسیون دهلیزی ریتم غیر طبیعی قلب است ، باعث اضطراب ، تپش قلب ، درد می شود. تنگی قفسه سینه … مواردی نیز وجود دارد که بیمار علائمی از خود نشان نمی دهد. بنابراین ، معاینه پزشکی دوره ای بسیار مهم است ، برای جلوگیری از عوارض خطرناک به شما کمک می کند تا بیماری را زودتر تشخیص داده و درمان کنید. روش ضربان ساز یا استفاده از جراحی الکتریکی در محفظه قلب با از بین بردن فیبریلاسیون دهلیزی ، ضربان قلب را به حالت طبیعی برمی گرداند. با این وجود ، بیشتر بیماران برای جلوگیری از تشکیل لخته های خونی که رگ های خونی را مسدود می کنند ، همچنان به استفاده از داروهای ضد انعقاد نیاز دارند. داروهای ضد انعقاد زمانی بسیار موثر هستند که بتوانند خطر سکته را تا 80٪ کاهش دهند. با این حال ، بیماران باید طبق دستور پزشک از دوز مناسب استفاده کنند. در مواردی که به دلیل شرایطی مانند رقیق شدن خون ، خونریزی آسان ، نمی توان از این دارو استفاده کرد ، روش پیشرفته این است که دهلیز را تا حدی آب بندی کنید تا از تشکیل لخته های خون جلوگیری شود. سکته مغزی علائم پیش بینی کننده ای ندارد ، بنابراین بیمار نباید ذهنی باشد ، بلکه باید به طور فعال دانش لازم را برای محافظت از خود با به حداقل رساندن خطرات منجر به سکته مغزی فراهم کند. برای بیماران سکته مغزی ، بروز سکته های مکرر بسیار زیاد است ، بنابراین بیمار باید آگاهی در مورد پیشگیری در آینده را افزایش دهد. باید یک برنامه غذایی و ورزش برای حفظ یک سبک زندگی سالم وجود داشته باشد تا مطابق با درمان پزشک باشد.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *