رهبران جهان هنگام حمله معترضین به شورش به پایتخت ، شوکه شدند

[ad_1]

رهبران و دیپلمات های جهانی از معترضان افراطی که به مقرهای کنگره آمریکا حمله کردند انتقاد کرده و از رئیس جمهور دونالد ترامپ خواستار اقدام برای پایان دادن به خشونت ها شدند.

با تشکیل کنگره در 6 ژانویه ، صدها نفر از طرفداران ترامپ سد خارج از پایتخت را شکستند و سیلاب را گرفتند.

درست زمانی که مجلس سنا و مجلس نمایندگان برای تصویب آرا votes ملی برای انتخابات رسمی تأیید شده ، تعداد زیادی از معترضین به مقر قانونگذار آمریكا در واشنگتن دی سی حمله كردند. چه کسی رئیس جمهور آمریکا خواهد شد.

این خشونت از کنترل خارج شد و پلیس کاپیتول هیل را مجبور به تیراندازی کرد و یک زن معترض را کشت.

بسیاری از رهبران و دیپلمات های سراسر جهان از تحولات منفی ابراز نگرانی کرده اند.

نخست وزیر انگلیس ، بوریس جانسون در توییتر خود نوشت: “چشم اندازهای شرم آور در کنگره. آمریکا نماینده دموکراسی در سراسر جهان است و اکنون داشتن یک روند مسالمت آمیز برای انتقال قدرت و نظم مهم است.”

وزیر امور خارجه آلمان ، هایکو مااس گفت که دشمنان دموکراسی با تصاویر خشونت در پایتخت تشویق خواهند شد و از آقای ترامپ خواست که تصمیم رای دهندگان آمریکایی را بپذیرد.

در همین حال ، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه ای اعتراضات در پایتخت آمریکا را “حمله جدی به دموکراسی” خواند و آنها را محکوم کرد. این مقام گفت که “باید به اراده و صدای مردم آمریکا احترام گذاشته شود.”

نخست وزیر استرالیا اسکات موریسون صحنه های واشنگتن را “عزاداری” توصیف کرد. وی در توئیتر نوشت: “ما این اعمال خشونت آمیز را محكوم می كنیم و آرزو می كنیم انتقال مسالمت آمیز دولت به دولت تازه منتخب در یك سنت بزرگ دموكراتیك انجام شود.”

دبیرکل ناتو ، جنس استولتنبرگ نیز این حادثه را “تکان دهنده” توصیف کرد. وی از احزاب خواست “به نتایج انتخابات دموکراتیک احترام بگذارند”.

جاستین ترودو ، نخست وزیر کانادا ، پیش از وقایع منفی پیش گفته ، از وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کرد. نخست وزیر ترودو به خبر 1130 ونکوور گفت: “بدیهی است که ما نگران هستیم و وضعیت را دقیقه به دقیقه رصد می کنیم.” “من فکر می کنم نهادهای دموکراتیک در آمریکا بسیار قوی هستند و امیدوارم همه چیز به زودی به حالت عادی برگردد.”

در همین حال ، چارلز میشل ، رئیس شورای اروپا نیز نظرات مشابهی داشت.

اورسولا فون در لاین ، رئیس کمیسیون اروپا گفت: “من به قدرت نهادهای آمریکایی و دموکراسی اعتقاد دارم. انتقال صلح آمیز قدرت در قلب آن است. “[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *