رئیس جمهور پوتین بار دیگر تعهد خود را در تلاش برای آشتی در قره باغ کوهستانی تأیید کرد

[ad_1]

کرملین در 14 مه گفت: در تماس تلفنی پنجشنبه شب با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان ، ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه بار دیگر بر تعهد مسکو در آشتی در منطقه قره باغ کوهستانی تأکید کرد.

کرملین در بیانیه ای گفت: “روسیه بار دیگر تعهد خود را در تلاش برای آشتی فعال و تماس نزدیک با ایروان و باکو برای اطمینان از ثبات در منطقه تأیید می کند.”

رئیس جمهور پوتین بار دیگر بر تعهد خود برای میانجیگری در قره باغ کوهستانی تأکید کرده است. عکس: تاس

طبق بیانیه کرملین ، پاشینیان طرفدار گفتگو و همکاری سازنده است تا همه مشکلات از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک حل شود.

در اوایل روز ، نیکول پاشینیان سرپرست نخست وزیر ارمنستان ارتش آذربایجان را به عبور از مرز به داخل خاک جنوب کشور متهم کرد. اما طرف آذربایجانی این اطلاعات را تکذیب کرد.

آقای پاشینیان در نشست اضطراری با شورای امنیت گفت كه ارتش آذربایجان بیش از 3 كیلومتر در منطقه جنوب ارمنستان پیشروی كرده و قصد دارد دریاچه سوی لیچ را “محاصره” كند.

به گفته رهبر ارمنستان ، ارتش ارمنستان به اندازه کافی به این اقدام پاسخ داده و تأكید كرده است كه این تنش جدید باید با گفتگو حل شود.

وزارت خارجه آذربایجان بلافاصله بیانیه ای صادر کرد و ادعاهای ارمنستان را تکذیب کرد و گفت این “تحریک آمیز” است. براساس بیانیه این وزارتخانه ، مرزبانان آذربایجانی فقط نیروها را در منطقه تحت حاکمیت آذربایجان در لاچین و کالباجار مستقر کرده اند.

وزارت امور خارجه آذربایجان نیز بار دیگر بر تعهد خود در کاهش تنش ها در منطقه تأکید کرد و خواستار اقدامات برای دستیابی به این هدف شد.

پیش از این ، در تاریخ 9 نوامبر سال 2020 ، رهبران ارمنستان و آذربایجان با هدف پایان دادن به درگیری مسلحانه خونین به مدت 6 هفته در منطقه مورد مناقشه قره باغ اعلامیه آتش بس را با میانجیگری روسیه امضا کردند. جنگ در 10 نوامبر سال 2020 متوقف شد و نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه قره باغ کوهستانی برای نظارت بر آتش بس مستقر شدند.

تنش ها بین ایالات متحده و آذربایجان بر سر اختلافات حاکمیت در منطقه قره باغ کوهستان ادامه دارد. این منطقه در اعماق قلمرو جنوب غربی آذربایجان واقع شده است ، اما اکثریت جمعیت ارمنی تبار هستند و می خواهند این منطقه را به ارمنستان بپیوندند.

درگیری بین آمریکا و آذربایجان به اوج خود رسید ، زیرا جنگ از فوریه 1988 تا مه 1994 ادامه داشت و حدود 30000 نفر کشته شدند. تنش ها مجدداً در این منطقه در 27 سپتامبر سال 2020 شعله ور شد و باعث کشته شدن هزاران نفر شد.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *