رئیس جمهور فرانسه می خواهد در مذاکرات ایالات متحده میانجیگری کند

[ad_1]

امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه ، در 4 فوریه در کنفرانس آنلاین شورای آتلانتیک در پاریس گفت: “ما واقعاً باید مذاکرات جدیدی را با ایران در مورد توافق هسته ای 2015 به پایان برسانیم.”

فرانسه پیشنهاد می کند تا در مذاکرات بین ایالات متحده و ایران میانجیگری کند.

رئیس جمهور مکرون قول داده است “برای حمایت از هرگونه ابتکار عمل آمریكا برای ورود مجدد به گفتگو” همه تلاش خود را انجام دهد و “برای میانجیگری در این گفتگو تلاش كند”.

رئیس جمهور فرانسه چندین بار تلاش کرد ، اما نتوانست دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق آمریکا را ترغیب کند تا به توافق هسته ای ایران ، معروف به برنامه جامع اقدام مشترک یا به اختصار JCPOA ، برگردد.

در سال 2019 ، رئیس جمهور مکرون پیشنهاد کرد که در مذاکرات واشنگتن و تهران در مورد توافق نامه JAPOA میانجیگری کند.

ژنرال ماکرون در سخنرانی خود در 4 فوریه تأکید کرد که اکنون به مذاکرات جدید با ایران نیاز است ، زیرا این کشور به تولید سلاح هسته ای نزدیکتر است ، نیاز به مقابله با روند موشک های بالستیک از تهران و ارتقا regional ثبات منطقه ای دارد.

آقای ماکرون همچنین از مذاکرات جدید در مورد محدود کردن برنامه موشک های بالستیک ایران ، از جمله با اسرائیل و عربستان سعودی به عنوان “شرکای مهم در منطقه” پشتیبانی می کند. این دو کشور به شدت با برجام مخالفت کردند و از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق حمایت کردند.

جو بایدن ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده اخیراً اعلام کرد که در صورت بازگشت ایران برای انجام تعهدات “سختگیرانه” خود در توافق نامه هسته ای چند جانبه ، ایالات متحده به برجام بازگشت.

دیپلمات های اروپا و غرب گفته اند انگلیس ، فرانسه و آلمان فرایندی را برای لغو تحریم های ایران پیشنهاد داده اند تا ایران بتواند تعهدات خود را در توافق هسته ای از سر بگیرد. اینکه آیا واشنگتن با لغو تحریم های ایران پیشاپیش موافقت خواهد کرد یا نه قطعی نیست.

ایران می خواهد ایالات متحده تحریم های اعمال شده توسط آقای ترامپ را قبل از مذاکرات لغو کند. توافقنامه JCPOA توسط ایران در سال 2015 با 1 + 5 (متشکل از 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) امضا شد.

در سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق ، ایالات متحده را از این توافق خارج کرد و تحریم های ایران را دوباره اعمال کرد.

در پاسخ ، ایران با افزایش سطح غنی سازی اورانیوم ، بخشی از تعهد خود را در قبال این توافق کاهش داد. ایران تأیید کرده است که این کشور قادر به غنی سازی اورانیوم با خلوص 90٪ – سطح تولید سلاح هسته ای است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *