ایران امکان همکاری با ایالات متحده در زمینه امنیت در خلیج فارس را باز می گذارد

[ad_1]

محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران در 23 ژانویه تأکید کرد که تهران اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی دهد ، اما امکان همکاری در زمینه مسائل نفت و همچنین تأمین امنیت خلیج فارس را باز گذاشت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت تهران امکان همکاری با ایالات متحده در زمینه مسائل نفتی و امنیتی در خلیج فارس را باز گذاشته است.

با این وجود ظریف وزیر امور خارجه گفت حضور خارجی در منطقه خلیج فارس موجب عدم اطمینان است.

یک روز زودتر ، وزیر خارجه ایران از دولت جدید آمریکا خواسته بود که تحریم های اعمال شده توسط دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین علیه تهران برای نجات توافق هسته ای 2015 ، که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز می گویند ، لغو کند.

ظریف وزیر امور خارجه می گوید دولت جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا “باید با لغو بدون قید و شرط تحریم هایی که پس از ترامپ اعمال یا مجدداً اعمال شده ، آغاز شود. آقای ظریف تأکید کرد که در مقابل ، ایران کل پاسخ این کشور به خروج ترامپ از توافق هسته ای را لغو خواهد کرد.

در سال 2018 ، رئیس جمهور ترامپ ایالات متحده را از این توافق خارج کرد و تحریم ها را علیه ایران دوباره اعمال کرد. در پاسخ ، ایران با افزایش سطح غنی سازی اورانیوم ، بخشی از تعهد خود را در قبال این توافق کاهش داد. ایران ادعا می کند که می تواند اورانیوم را با خلوص 90٪ – سطح تولید سلاح هسته ای غنی کند.

آقای بایدن که از 20 ژانویه به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده روی کار آمد ، به احتمال بازگشت ایالات متحده به برجام اشاره کرد. در تلاش برای رسیدگی سریع به مسئله هسته ای ایران ، بایدن در 11 ژانویه ویلیام برنز ، دیپلمات بازنشسته را به عنوان رئیس آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) معرفی کرد. این آقای برنز بود که گفتگوهای محرمانه با تهران را به هم پیوند داد تا مبنای امضای برجام را ایجاد کند. /[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *