ایالات متحده اولویت خود را برای حل بحران هسته ای در ایران خواهد داد

[ad_1]

در جریان یک رویداد صلح آنلاین به میزبانی انستیتوی ایالات متحده در تاریخ 29 ژانویه ، جیک سالیوان ، مشاور امنیت کاخ سفید گفت: “ما معتقدیم که اولویت اصلی دولت ایالات متحده اکنون مقابله با مسئله هسته ای ایران در زمینه جمهوری اسلامی در حال انجام است تا غنی سازی اورانیوم را تسریع کند. سطح کافی تولید گاز هسته ای.

جیک سالیوان مشاور امنیت کاخ سفید.

پیش از این ، رویترز گزارش داده بود که دولت جدید بایدن در تاریخ 28 ژانویه رابرت مالی ، مشاور ارشد سابق دولت اوباما را به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده در ایران منصوب کرده است.

آقای مالی یکی از اعضای اصلی تیم رئیس جمهور سابق باراک اوباما در مذاکرات توافق هسته ای ایران است که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) نیز می گویند ، که در سال 2015 امضا شد.

در مورد برجام ، جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تاریخ 28 ژانویه گفت که اگر تهران هنوز با تحریم مواجه شود ، این کشور موافقت نخواهد کرد که تصمیم ایالات متحده برای تسریع در برنامه توسعه هسته ای خود را لغو کند.

ظریف گفت تا زمانی که واشنگتن تحریم ها علیه تهران را لغو نکند ، ایران به تعهدات خود در برجام برنمی گردد. در اوایل 27 ژانویه ، آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه جدید ایالات متحده ، موضع دولت رئیس جمهور بایدن را تکرار کرد که “اگر ایران به طور کامل به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کند ، ایالات متحده همین کار را خواهد کرد.”

به گفته آقای بلینکن ، پس از بازگشت ایران برای انجام تعهدات خود ، ایالات متحده به تعهدات خود تحت برجام عمل خواهد کرد.

به نوبه خود ، تهران از نقض تعهدات خود در پاسخ به خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین از برجام در ماه مه 2018 و اعمال مجدد تحریم ها علیه این کشور خاورمیانه خبر داده است.

در اوایل ژانویه ، ایران به غنی سازی 20 درصدی اورانیوم در تأسیسات هسته ای فردو ادامه داد ، یعنی همان سطح قبل از امضای توافق. با این حال ، ایران گفته است اگر ایالات متحده تحریم های خود را لغو کند ، می تواند به سرعت نقض تعهدات را لغو کند.

محمد باقر کلیباف ، رئیس شورای ملی ایران ، در تاریخ 28 ژانویه در تلویزیون ملی اعلام کرد که ایران تا پایان ژانویه 2021 17 کیلوگرم اورانیوم 20٪ غنی خواهد کرد – دور از تعهد JCPOA.

رئیس مجلس شورای ملی ایران پس از بازدید از نیروگاه هسته ای فوردو در شمال غربی ایران گفت كه 17 كیلوگرم غنی شده با 20٪ اورانیوم افزایش چشمگیری در اهداف ایران است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *