آینده “ناهموار” توافق هسته ای وقتی ایران رئیس جمهور جدیدی داشته باشد

[ad_1]

مقامات دولت بایدن تأکید کرده اند که انتخاب رئیس جمهور سرسخت ایران تأثیری در چشم انداز احیای توافق هسته ای متوقف شده با تهران در سال 2015 نخواهد داشت. با این حال ، نشانه هایی وجود دارد که هدف دستیابی به توافق با چالش هایی روبرو است.

انتظار می رود ابراهیم رئیسی جانشین رئیس جمهور حسن روحانی در ماه آگوست شود. عکس: خبرگزاری فرانسه

در تاریخ 19 ژوئن ، ابراهیم رئیسی نامزد ، وزیر دادگستری و قاضی محافظه کار 60 ساله ایران ، در انتخابات ریاست جمهوری ایران پیروز شد. انتظار می رود ابراهیم رئیسی جانشین رئیس جمهور حسن روحانی در ماه آگوست شود.

ابراهیم رئیسی قاضی محافظه کار به رهبر اعظم ایران ، اسقف اعظم علی خامنه ای نزدیک است. به گفته رویترز ، آقای ابراهیم رایس در سال 2019 به عنوان وزیر دادگستری خامنه ای منصوب شد. چند ماه بعد ، وی به دلیل ادعای نقض حقوق بشر توسط ایالات متحده تحریم شد.

دور مهم گفتگوهای ایران و آمریکا در مورد مسئله هسته ای در تاریخ 20 ژوئن با کمی پیشرفت به پایان رسید. علاوه بر این ، در یک سخنرانی عمومی در تاریخ 21 ژوئن – برای اولین بار از زمان انتخابات ، ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهور بعدی ایران ، در صورت دستیابی به توافق ، تمدید توافق هسته ای را رد کرد. هدف بایدن.

رئیسی گفت: “نمی توان مذاکره کرد.” در همان زمان ، آقای رئیسی همچنین امکان طرح درخواست ایران برای تخفیف تحریم ها در ازای توافق را باز گذاشت.

رئیس جمهور بایدن تصمیم دارد ایالات متحده را به عنوان یکی از مهمترین اولویت های سیاست خارجی خود به توافق بازگرداند. این معامله یکی از دستاوردهای امضای رئیس جمهور باراک اوباما بود تا اینکه سلف دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق بایدن ، از آن منصرف شد.

هنوز هم ، مقامات دولت بایدن اصرار دارند که چشم انداز این معامله بدون تغییر است. آنها پیشنهاد می کنند ، رهبر معظم ایران ، آیت الله علی خامنه ای ، که در سال 2015 این توافق نامه را امضا کرد – معروف به برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام – تصمیم نهایی را بدون در نظر گرفتن رئیس جمهور بودن اتخاذ می کند.

سخنگوی کاخ سفید ، جن پسکی در 21 ژوئن گفت: “موقعیت رئیس جمهور و ما به عنوان رهبر عالی (ایران) بسیار مهم خواهد بود.”

امیدهای پیشرفت چشمگیر در معامله در میان حدس و گمان درباره تأثیر انتخابات ایران در مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین ، ناکام ماند. دیپلمات ها و منابع آگاه ابراز امیدواری کرده اند که دور ششم مذاکرات دو کشور در آخر هفته گذشته حداقل بتواند نتایج ملموسی داشته باشد.

اکنون که دور ششم مذاکرات به پایان رسیده و دور بعدی توافق نشده است ، اظهارات تند آقای رئیسی درباره پیشنهاد وی برای بحث در مورد تمدید توافق هسته ای اولیه ، چشم انداز را بدتر کرده است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *